19 turas / Lap 24 , Vilnius
36 turas / Lap 28 , Vilnius
36 turas / Lap 28 , Marijampolė
36 turas / Lap 28 , Panevėžys
36 turas / Lap 28 , Kėdainiai
36 turas / Lap 28 , Kaunas

Žaidimas užsienyje domėjimosi Lietuva neatšaldo

Žaidimas užsienyje domėjimosi Lietuva neatšaldo
foto: Valdas Knyzelis/lff.lt

Po šiandien įvyksiančių rungtynių Suomijoje Lietuvos jaunimo (iki 21 metų) rinktinės futbolininkai išsibarstys skirtinguose Europos kampuose. Panevėžio „Ekrano“, Klaipėdos „Atlanto“, „Šiaulių“, Marijampolės „Sūduvos“, Gargždų „Bangos“ žaidėjai grįš namo rengtis „SMScredit.lt A lygos“ kovoms. Kiti pasuks priešinga nuo tėvynės kryptimi. Bet tai nereiškia, kad jauniems legionieriams neįdomu, kas vyksta Lietuvoje.

„Aišku, domiuosi ir įvykiais Lietuvoje, ir šalies čempionatu. Esu marijampolietis, todėl sergu už „Sūduvą“, - neslėpė Italijos „Roma“ vartininkas Tomas Švedkauskas. - Grįžti į rinktinę visada labai norisi – pasiilgsti šeimos, draugų. Šįkart pasisekė, nes komandos stovykla buvo rengiama mano mieste“.

„Atmosfera šioje rinktinėje – puiki. Nesakau, kad kitose rinktinėse, kuriose žaidžiau, ji buvo kitokia, bet dabar - išskirtinė“, - po pergalės Europos čempionato atrankos dvikovoje Marijampolėje prieš San Mariną praėjusios savaitės pabaigoje kalbėjo saugas Martynas Dapkus, į rinktinę grįžtantis iš Izraelio.

„Visada smagu grįžti. Nors šioje komandoje yra ir vyresnių, ir jaunesnių futbolininkų esame tikrai vieningi“, - pritarė saugas Ovidijus Verbickas iš Sankt Peterburgo „Zenit“.

Dabartinėje Lietuvos jaunimo rinktinėje legionierių pėdsakas – ryškus. Abi vartininkų pozicijas užima užsienyje žaidžiantys futbolininkai – komandos kapitonas Lukas Lidakevičius iš „Barnsley“ ir T.Švedkauskas. Aikštės viduryje paradui vadovauja M.Dapkus ir O.Verbickas, o puolimo duetą per rungtynes su San Marinu sudarė U-19 rinktinės lyderiai aštuoniolikmetis Lukas Spalvis iš Danijos „Aalborg“ ir septyniolikmetis Simonas Stankevičius iš Anglijos „Leicester City“. Suomijoje prie komandos prisidėjo vienas talentingiausių šalies vidurio gynėjų Aurimas Vilkaitis, kuriam teko užtrukti Italijoje, kur su Romos „Lazio“ lietuvis kovojo savo amžiaus grupės šalies čempionato finale.

Legionieriaus keliu jie pasuka labai jauni. Pradžioje juos kamuoja namų ilgesys. „Buvo sunku. Nemokėjau kalbos, kuria dabar jau galėčiau susikalbėti, nors su žmonėmis Izraelyje bendrauju angliškai“, - pirmuosius mėnesius svetur prisiminė 20 metų M.Dapkus.

Panašiai jautėsi ir devyniolikmetis O.Verbickas, nors į Sankt Peterburgą būdamas šešiolikos jis išvyko jau mokėdamas šiek tiek rusiškų žodžių. „Dabar kalbu laisvai“, - šyptelėjo futbolininkas.

Su naujomis gyvenimo ir darbo sąlygomis jauni futbolininkai jau apsiprato. Bet į jaunimo rinktinę jie ir dabar keliauja noriai, net žinodami, kad retkarčiais gali dėl to nukentėti.

Izraelio antrajame divizione rungtyniaujančio Žemutinio Nazareto „Hapoel“, kuriam praėjusį sezoną M.Dapkų išnuomojo Haifos „Maccabi“, treneris neleisdavo žaidėjo į aikštę po to, kai šis grįždavo iš Lietuvos: „Žaidžiau nemažai, bet kai grįždavau iš rinktinės būdavo poros savaičių pertrauka – manimi dar nepasitikėjo taip, kad mestų į aikštę iš karto“.

O.Verbickas būdamas rinktinėje perleido komandos draugui „Zenit“ dublerių kapitono raištį. Tiesiog tuo metu įvyko naujo kapitono rinkimai, ir komanda nusprendėti patikėti šį statusą futbolininkui, kuris tuo metu buvo kartu su jais.

Iš rinktinės grįžę į klubus futbolininkai vėl neria į savų rūpesčių verpetą. Vienas dažniausiai minimų dalykų: jau norėtume žaisti vyrų futbolą – atėjo metas.

„Tai, kad „Roma“ perleido Maarteną Stekelenburgą Londono „Fulham“, mano situaciją kažin ar pakeis – klubas neabejotinai ieškos naujo stipraus vartininko. Todėl būčiau nieko prieš, jei mane išnuomotų komandai, kurioje žaisčiau“, - neslėpė aštuoniolikmetis T.Švedkauskas.

Žaisti suaugusiųjų futbolą norėtų ir O.Verbickas: „Pasikalbėjau su savo treneriu dublerių komandoje, ir jis man atvirai pasakė, kad „Zenit“ klube artimiausiu metu šanso aš turbūt negausiu, nes esu legionierius. Norėčiau, kad mane išnuomotų, o ateityje man labiau patiktų žaisti Vakaruose, ne Rusijoje“.

M.Dapkui legionierių limitas problema Žemutiniajame Nazarete netapo, nors antrajame Izraelio futbolo divizione limitas itin griežtas – komandos gali turėti po tris užsieniečius. „Hapoel“ tiek jų ir subūrė – po futbolininką iš Lietuvos, Moldovos bei Ganos.

Dauguma tų, kurie dabar uždirba duoną svetur, o namo grįžta tik atstovauti jaunimo rinktinei ar atostogauti, mokėsi Lietuvos futbolo akademijoje. Išimtis – O.Verbickas, į Rusiją išvykęs iš Vilniaus apskrities čempionato.

Ar kada nors pamatysime juos ginančius Lietuvos klubų garbę? Niekada nesakyk niekada. O kol kas tėvynėje jie rungtyniauja tik vilkėdami marškinėlius su Lietuvos simboliais.